WordPress Rastgele Yazı & Konu Gösterimi (Eklentisiz)

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere geçenlerde başıma bela olan rastgele yazı nasıl yapılır onu anlatacağım. Hiç bir eklenti kullanmadan bir tutam PHP kodu ile rastgele yazı adresi (URL) oluşturmak mümkün.

Aşağıdaki işlemleri yaptığınızda sizde aşağıda olduğu gibi bir adres oluşacak, site adresi /?rastgele şeklinde çalışan url çeşitli konulara rastgele gitmenize olanak sağlayacak.

http://codex.muratdinc.com/?rastgele

Bu işlemi uygulamadan önce mutlaka dosyanızın yedeğini alın, özellikle fonksiyon dosyası üzerinde çalışma yapıyorsanız bu çok daha önemli, diğer dosyalara nazaran fonksiyon dosyaları çok daha hassas ve kolaylıkla sorun çıkarabiliyorlar, ah keşke yedek alsaydım demeyim.

Öncelikle yapmanız gereken fonksiyon (functions.php) dosyasında aşağıdaki kodu bulmanız, bu kod ilk satırda bulunur, ayrıca fonksiyon dosyanızın ismi farklı da olabilir örneğin theme-functions.php gibi.

Şimdi ise gerekli kodları bulduğumuz kodun hemen altına (2-3 satır boşluk bırakarak) ekliyoruz.

İşlem bundan ibaret artık sizinde rastgele yazı getiren bir URL adresiniz oldu, bir sonraki yazımda ise Rastgele Yazı & Konu Ziyaretçilere Sunmak‘tan bahsedeceğim.

8 Yorum

 1. SEO - 14 Şubat 2014, 22:42 Cevap yaz

  Gerçekten sade anlayışlı bir dil kullanarak çok güzel wp ciler gönül rahatlıyıla kullanabilir. Böyle bir sitenin böyle alıntı yapmadan kodları paylaşarak kalitenizi belli ediyorsunuz.

 2. Celali - 14 Şubat 2014, 22:54 Cevap yaz

  Murat abi gittikçe ilerliyor görüyorum seni dahada ilerilere çıkıcaksın çok iyi wordpresse gönül verenler arasındasın :D

 3. Salih Toy - 14 Şubat 2014, 23:28 Cevap yaz

  Bu yöntemi çok sık kullanırım Murat hocam. :) WordPress tasarım sattığım ve dattığım çalışmalar da bu yöntem her zaman mevcuttur. Zaten kullanıcılar genellikle WordPress sorunlarında hep bu işlemi soruyorlar. “bu/şu temada rastgele foksiyonu varmı?” :) Yararlı bir konu.

 4. Tayfun Kadir Güler - 15 Şubat 2014, 10:36 Cevap yaz

  Çok faydalı bir konuya deginmişsiniz.Çunku bazı temalarda olmaya özellik.Çok aradığım olmuştu:)

 5. Furkan DOĞAN - 16 Şubat 2014, 15:10 Cevap yaz

  Muhteşemsiniz hocam, pratik yollarla çok güzel çözümler üretebiliyorsunuz. İleride kullanacağım bir modifikasyon olacak…

 6. Ateyizler Bunuda Açıklayın - 16 Şubat 2014, 15:20 Cevap yaz

  Dinç abi güzel açıklamış ateyizlere gerek kalmadı…

 7. ibrahim - 21 Şubat 2014, 21:06 Cevap yaz

  Teşekkürler, bloguma ekledim :)

 8. Tolga - 3 Mart 2014, 19:45 Cevap yaz

  güzel anlatım abi teşekkürler

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

*