Seçilen Yazının Arkaplan Rengini Değiştirme

Dün Facebook’ta bir arkadaş diğer arkadaşa seçtiğimiz yazıların arka planı kırmızı oluyor onu nasıl yaptın diye, arkadaşta tam olarak nasıl olduğunu anlatmakta güçlük çekmişti. bende sitenin kaynak kodlarına küçük bir gezinti yaptıktan sonra css dosyasının  ::selection kodlarıyla yapıldığını belirtmiştim. bu gün detaylı olarak nasıl yapılacağını anlatacağım.

Bu gün başka bir arkadaşım sitesini gezerken kodların tam olarak nasıl olması gerektiğini anlatan bir yazı gördüm daha önce bilmeme rağmen tam olarak hatırlamadığımı fark ettim ve hem sizlere anlatmak, hem de arşivimde bulunması amacıyla bu konuyu açmaya karar verdim, böylece ihtiyacı olarak arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim her tema da olmasa da wordpress varsayılan olarak ilk görselde göreceğiniz mavi rengi kullanmaktadır, ve dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kullandığınız temada bunun dışında aynı kodlar kullanılmış ise öncelikle onları kaldırın yada düzenlemeyi onlar üzerinde yapın aksi taktirde çeşitli sorunlar çıkabilir.

Önce (varsayılan);

seçilen-yazının-arkaplanını-değiştirme-önce

Sonra;

seçilen-yazının-arkaplanını-değiştirme-sonra

 

Aşağıdaki CSS kodlarını CSS dosyanızın style.css en altına eklediğiniz de sitenizdeki yazılar ile birlikte seçilen her yer istediğiniz renkte olacaktır.

Ben kendi temama uygun olduğu için #52504b renk kodlarını kullandım sizde istediğiniz renk kodunu kullanabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Berk - 10 Ocak 2015, 23:38 Cevap yaz

  Aaa çok güzel böyle birşeyin olduğunu bilmiyordum bu sayede okuyucuların dikkatini çekebileceğim sağ olun.

 2. Tayfun Kadir Güler - 11 Ocak 2015, 12:37 Cevap yaz

  Murat Hocam, Böyle css kodlarıyla sitenin yavaş açılması gii birşey olabilirmi ?

  • Murat Dinç - 11 Ocak 2015, 12:45 Cevap yaz

   En ufak bir yavaşlama dahi olmaz, bir sitede binlerce satır css var, wordpress bir site eklenti,tema ve sistem olarak en az 4-5 bin satır css ve bir çok css dosyası mevcut bu ise sadece 2 satır css kodu. yani HİÇ BİR ZARARI OLMAZ. (premiyum temaların tema panelinde özellik olarak mevcut, css html ve php ile yapıyorlar, kullanmayı bilmeyenler için iyi ama o siteyi çok daha fazla yoruyor.)

Bir Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

*