wordpress türkçe yapma

İngilizce Kurulan WordPress’i Türkçe Yapmak

Sitenize ingilizce kurduğunuz wordpress’i Türkçe yapmak için baştan yüklemenize gerek yok. İlk öncelikle FileZilla veya SmartFTP benzeri bir programla hosting’inize erişin. WordPress’i kurduğunuz yerdeki wp-config.php’yi masaüstünüze atın. Notepad++ veya benzeri bir program ile açıp aşağıdaki kodu arayın.

Kod hemen hemen yukarıdaki ile aynı olur. Eğer yukarıdaki kod bulunmazsa WPLANG diye aratırsanız ilgili satıra ulaşırsınız.

Yukarıda verdiğimiz kodu bulduktan sonra aşağıdaki ile değiştirin.

Ardından dosyayı kaydedip, tekrar sunucunuza yükleyin. Eğer dosyayı sunucunuza yüklediğinizde Kritik Dosya Aktarım hatası alıyorsanız, wp-config.php’nin üzerine gelip sağ tıklayın ve Dosya İzinlerine gelin. Sahip İzinleri bölümünden Yaz kutusunu işaretleyin ya da direk altındaki form’a 644 yazın ve kaydedin. Dosyanızı sunucunuza yükledikten sonra dosya iznini tekrardan 444’e getirmeniz sitenizi hacklenme gibi olaylardan büyük ölçüde korur.

Dosyanızı sunucunuza gönderdikten sonra WordPress Admin Panelinde türkçe veriyonuna otomatik olarak güncelleyin. Verileriniz hiçbir şekilde kaybolmaz. Artık wordpress’iniz Türkçe olmuştur.