Wordpress Rastgele Konu

WordPress Rastgele Yazı & Konu Gösterimi (Eklentisiz)

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere geçenlerde başıma bela olan rastgele yazı nasıl yapılır onu anlatacağım. Hiç bir eklenti kullanmadan bir tutam PHP kodu ile rastgele yazı adresi (URL) oluşturmak mümkün.

Aşağıdaki işlemleri yaptığınızda sizde aşağıda olduğu gibi bir adres oluşacak, site adresi /?rastgele şeklinde çalışan url çeşitli konulara rastgele gitmenize olanak sağlayacak.

http://codex.muratdinc.com/?rastgele

Bu işlemi uygulamadan önce mutlaka dosyanızın yedeğini alın, özellikle fonksiyon dosyası üzerinde çalışma yapıyorsanız bu çok daha önemli, diğer dosyalara nazaran fonksiyon dosyaları çok daha hassas ve kolaylıkla sorun çıkarabiliyorlar, ah keşke yedek alsaydım demeyim.

Öncelikle yapmanız gereken fonksiyon (functions.php) dosyasında aşağıdaki kodu bulmanız, bu kod ilk satırda bulunur, ayrıca fonksiyon dosyanızın ismi farklı da olabilir örneğin theme-functions.php gibi.

Şimdi ise gerekli kodları bulduğumuz kodun hemen altına (2-3 satır boşluk bırakarak) ekliyoruz.

İşlem bundan ibaret artık sizinde rastgele yazı getiren bir URL adresiniz oldu, bir sonraki yazımda ise Rastgele Yazı & Konu Ziyaretçilere Sunmak‘tan bahsedeceğim.