Wordpress

WordPress kısa adres edin butonu ekleme

Herkese merhabalar. Geçtiğimiz günlerde Wordpress için yeni bir güncelleme daha geldi. Caz müzisyeni Clifford Brown adıyla karşımıza çıkan Worpdress 4.4 güncellemesi bir çok yeniliğin yanı sıra sorunları da beraberinde getirdi. Bir çok kişi forumlarda temalarının yeni sürümde özelleştirilemediğini yada özelleştirme konusunda sorun yaşadıklarını belirtirken, benim dikkatimi ise bolca kullandığım Kısa adres edin butonu çekti.

Ne hikmetse artık bir yazı yayınladığımızda kalıcı bağlantılardan arındırılmış kısa adresi almamız için ortada bir buton yoktu. Bende biraz sayada gezinip butonun yer değiştirmiş olabileceğini düşündüm ancak buton yer değiştirmemiş, tamamen kaldırılmıştı. Bunun üzerine Webmaster Forumu R10‘da konu açtım ve sağ olsun sun truser sorunumun çözümü için konuyu cevapladı. Ve bende sorunun çözülmesi için bir rehber hazırlamak istedim. Sorunu yaşayan arkadaşlarda burada anlatılanları uygulayarak WordPress sitelerine tekrar Kısa adres edin butonu ekleyebilirler.

Öncelikle yapmanız gereken FTP programı ile sitenizin ana dizinine bağlanmanız ve /public_html/wp-admin/ klasörüne giriş yapmanız. Daha sonra düzenlemeniz gereken edit-form-advanced.php dosyasının bir yedeğini almalısınız. Yeni sürümde silinen kodları dosyaya eklemek için dosyayı uygun bir program ile açın ve aşağıda yazan kodları bulun.

Daha sonra aradığınız yazının bulunduğu aşağıdaki kodların bütününü seçip en alttakiler ile değiştiriyorsunuz.
Üstekilerin yerine aşağıdakiler gelecek. (üstteki kodlar wordpress sürümünüze bağlı olarak yazanlardan farklı olabilir, yinede başladığı yer ile bittiği yere dikkat ederek aşağıdakiler ile değiştirmelisiniz)
Evet yukarıda anlatılanları doğru bir şekilde yaptıysanız kısa adres edin butonu artık olması gereken yerde olacaktır. Ayrıca belirteyim eğer WordPress’e daha sonra güncelleme gelirde bu güncelleme edit-form-advanced.php dosyasını kapsarsa güncelleme ile dosya değişeceği için buton yine kaydolacaktır, ancak anlatılanları tekrar yaparak butonu tekrar ekleyebilirsiniz. Eğer anlatılanları yapamadıysanız yada sorun yaşıyorsanız aşağıdan yorum bırakarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin için çözüm üretmeye çalışırım.

bbpress yaz içinde sayfa isminden “Topic: ” yazısını kaldırmak

Merhaba arkadaşlar, bir süredir sizinle yeni bir yazı paylaşmıyorum, yakın zamanda proje sitelerim için bbpress forum kurmaya başladım, bbpress‘in WordPress‘e enteğre olarak çalışması yani eklenti olarak kurulması ve bütünleşik bir forum olmaz özelliğine sahip olması benim bbpress kullanmama neden oldu, ancak bazı ayarların yapılması gerekiyordu işte bunlardan bir tanesi forumdaki yazıların başlıkları ile ilgiliydi, yazı içerisindeki yazıların sayfa isimlerinin başında Topic:  kelimesi geçiyordu ve bu dil dosyasının içinde değil bbpress’in dosyalarının içindeydi, İnternette bu konu ile ilgili hiç bir kaynak bulamadım ve kendi yöntemlerim ile bu kelimeyi buldum ve şimdi sizinle paylaşıyorum.

Öncelikle yapmanız gereken şu yolu takip etmek public_html / wp-content  / plugins / bbpress / includes / common / bu yolu takip ettiğinizde karışınıza bir çok .php dosyası çıkacak, bu dosyalardan bize lazım olan dosyasının ismi template.php, bu dosyayı istediğin bir program içe açın (Notepad++ öneririm),  daha sonra 2.524. satıra gelin, burası değişkendir, diğer sürümlerde farklı olabilir, bu satır numarasının hemen altına da bir çok sayfanın Sayfa isimleri yer almakta, aşağıdaki gibi.

Yukarıda sizinde fark ettiğiniz gibi her sayfa için hazırlanmış kalımlar bulunuyor, bu dosyanın içerisinden tüm sayfaların isimlerini değiştirmek mümkün ben size bu yazıda yazı içerindeki sayfa ismini değiştirmeyi tarif edeceğim eğer isterseniz aynı şekilde diğer sayfaların isimlerini de değiştirebilirsiniz.

Bunun için yukarıdaki kodların içindeki Singles kısmına gelin ve Topic page bölümünden [format] kısmında tırnak içindeki ‘Topic: %s’, ‘bbpress’ değerini ‘%s’, ‘bbpress’ olarak değiştirin, böylece artık Topic: yazısını görmeyeceksiniz, ancak isterseniz onun yerine farklı bir isimde verebilirsiniz.

İşte yapılacaklar bundan ibaret Codex’i takip etmeye devam edin sizin için daha bir çok güzel yazı yazacağım :)

WordPress Eklentisiz Yazı Özeti Uzunluğu

Tema içerisindeki functions.php dosyasını açın, içerisine aşağıdaki kodu ekleyin.

Index.php içerisinde aşağıdakine benzer bir kod göreceksiniz.

Bununla değiştirin.

WordPress Temaya Title Eklemek.

Bu kod ile temanızda title yoksa eğer, sorunsuz olarak title gösterimi yapabilirsiniz.