Eklentisiz Sayfalandırma Yapma

WordPress Yazı içi Sayfalandırma Yapma (Eklentisiz)

Bu günden itibaren bir çok konumda sayfalandırma yapmayı planlıyorum. Çok uzun bir yazı yazdığımda yada bir çok görseli olduğu bir konuda sayfa çok uzuyor bunu kısaltmak amacıyla yazıları sayfalara bölmeye karar verdim karşıma bir problem çıktı ve bu yazıyla bu problemi yaşayan diğer arkadaşlara yardım etmeyi amaçlıyorum.

Kısaca açıklamak gerekirse yazılara sayfalara bölme işlemi nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır bunları size açıklayacağım. WordPress bize yazıyı sayfalara bölmemiş için gerekli altyapıyı sunmuş bulunuyor yazılarımıza aşağıda belirteceğim kodları koyduğumuzda sayfa bölünmüş oluyor ve kaç kez kullanırsak o kadar çok sayfamız oluyor bunun bir sınırı yok. Sayfalandırma imkanını bize her ne kadar WordPress sunmuş olsa da biz her zaman WordPress in temasını kullanmıyoruz, kullandığımız temada küçük bir kod eksik bizi bu eklenti den mahrum bırakabiliyor üzülmeyin bunun da çözümü bu yazıda mevcut birazdan onuda anlatacağım.

Sayfaları neden bölüyoruz sorusuna gelecek olursak kişiden kişiye değişecek bir çok cevap verilebilir. mesela ben bir konu anlatımı yaptığımda 1. sayfa Hakkında 2.sayfa kurulum 3.sayfa ekran görüntüleri…vs şeklinde bölümlere ayırıyorum hem isteyen istediği yerden okuyor hemde konu çok karışık olmuyor. yada uzun bir makale yazan birsi gelen okurlarının göründe yazının çok görünüp okunmamasını sağlamak için sayfalara bölebilir. yada bir fotoğraf galeri olarak kullanabilir her sayfaya bir fotoğraf ekleyebilir. Bu yazımı da örnek olması için bu şekilde yapacağım.

1. Bölüm (kullanım)

Özelliği kullanmak istiyorsanız yukarıda verdiğim kodları yazı editörünüzün “Metin” bölümüne geçtikten sonra yazınızın bölünmesini istediğiniz yere eklemeniz ve yayınlamanız yeterli olacaktır. Yayınladınız ancak bir sebepten dolayı ilk sayfa görünüyor 2 ve diğer sayfalar gözükmüyor bu durumda temanız da bu özelliği kullanmanızı sağlayan kodlar bulunmuyor demektir bunun çözümü de 3. sayfada mevcut 3. sayfa da bu özeliğin olmadığı WordPress temalarına özelliği entegre etmeyi anlatacağım.

2. Bölüm (enteğre)

Öncelikle temanızın yazı single.php yada isterseniz sayfa page.php şablonu olabilir açıyorsunuz ve aşağıdaki kodu arıyorsunuz bulduktan sonra,

aşağıdaki kodları hemen altına ekliyorsunuz ve kaydediyorsunuz iştem bu kadar basit artık rahat rahat kullanabilirsiniz.
Ve Son olarak 2.sayfada bahsettiğim gibi aşağıdaki kodları yazı editörünüzün “Metin” bölümüne geçtikten sonra yazınızın bölünmesini istediğiniz yere eklemeniz.

3. Bölüm (düzenleme)

Yazının son sayfasında bulunuyorsunuz yani siz daha iyi bir görünüm elde etmek istiyorsunuz o halde yapmanız gereken az önce eklediğiniz kodları kaldırarak yerine daha güzel bir görünüm sunan şu kodları eklemeniz olacak.

işte bu kadar güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

WordPress Eklentisiz Sayfalandırma Yapma

Merhaba arkadaşlar bu gün sizin için güzel bir konu daha hazırladım bu konuda WordPress için uygun olan eklentisiz pagenavi görevi yapan sayfalandırma yapmayı ve yapılmış bir örneğini nasıl sitenize eklemeniz gerektiğini anlatacağım buyurun anlatıma geçelim…

Wordpres WP-PageNavi eklentisi sitenizde kurulu olduğunda bu sayfalandırma kodlarının görünümünde olumlu değişiklikler olur ancak eklenti kurulu olmadığında hiç bir sorun çıkmaz bizzat bu sitede denedim çalışma garantisi verebilirim :) öncelikle yapmanız gereken functions.php dosyasını açmak ve aşağıdaki kodu bulmak.

Sonrasında hemen altına şu kodları ekleyip dosyayı kaydedin yada upload edin.
Daha sonra style.css dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.
Yukarıdaki style kodlarını kendi temanıza göre değiştirebilirsiniz.

Şimdi sayfalandırma yapılan numaraların nerede çıkmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu oraya ekleyin.

bu kod bir nevi pagenavi eklentisinin kısaltılmış versiyonudur. öyle uzun uzadıya kodlar yerine bunu ekleyerek yaparsanız aynı görevi görecektir.

Görsel olarak nasıl göründüğünü merak edenler için.

Eklensizi Sayfalandırma